Vývoj dieťaťa mesiac po mesiaci - 16. MESIAC života dieťaťa

Vývoj dieťaťa mesiac po mesiaci - 16. MESIAC života dieťaťa
 • 22.06.2023
 • Lenka Biba Slovak

Vaše 16-mesačné dieťatko je v tomto veku plné rozporov. Neznáša slovo „nie“, ale ono samo môže začať často hovoriť „nie“. Rozdáva bozky tak často, ako vás zároveň možno aj ťahá za vlasy. A aj keď vaše batoľa miluje rutiny, búri sa proti kúpeľu, autosedačke, kočíku a podobne.

To všetko je súčasťou rastúceho pocitu sebavedomia a nezávislosti vášho batoľaťa – chce totiž objavovať svet okolo seba, no uvedomuje si, že svet môže byť tiež veľký a niekedy aj strašidelný. Očakávajte, že vaše dieťa bude v nadchádzajúcich mesiacoch kolísať medzi sebavedomím a váhavosťou. Preto váš malý poklad podporujte, ochraňujte a povzbudzujte.

16. mesiac života bábätka

Batoľatá potrebujú približne 11 až 14 hodín spánku denne, vrátane denného spánku. V tomto veku si mnohé zdriemnu ešte dvakrát denne, z ktorých každý spánok trvá približne jednu až dve hodiny.

Väčšina batoliat jedáva tri jedlá a dve až tri občerstvenia denne, a to zhruba každé dve až tri hodiny. A čo sa týka nových hier, pripravte sa na hádzanie loptičky! V tomto období je skvelé pozorovať, ako vaše malé dieťatko rozširuje okruch svojich činností a záujmov.

Ako môžeme pomôcť dieťatku vo vývoji?

Dôkladne skontrolujte zabezpečenie bezpečnostnej ochrany v rôznych častiach vášho domu či bytu – vaše batoľa môže dokázať oveľa viac vecí ako pred mesiacom.

Aby vás zmiatli viac ako kedykoľvek predtým, niektoré batoľatá majú strach z cudzích ľudí a psov, zatiaľ čo iné detičky sú prakticky nebojácne, čo by mohlo viesť k nebezpečenstvu.

 • Nebuďte prekvapení, ak vás vaše batoľa začne silne uprednostňovať pred všetkými ostatnými. Lichotivé, áno, ale nie zábavné pre tých, ktorí sú vašim dieťatkom odstrčení na druhú koľaj. 
 • Prerezávanie zúbkov u batoliat môže byť v tomto období náročnejšie, takže buďte pripravení a majte doma napríklad hryzátka, cumlíky či voľnopredajné lieky na tlmenie bolesti alebo horúčky.

Neprehliadnite: Cestovný pas pre deti - čo treba na jeho vybavenie a aké sú poplatky?

16. mesiac života bábätka - čistenie zúbkov

Teraz, keď je čistenie zúbkov vášho dieťatka bežnou súčasťou rutiny, je dôležité uistiť sa, že používate zubnú pastu, ktorá obsahuje fluorid – minerál, ktorý pomáha bojovať proti zubnému kazu.

Vaša ratolesť potrebuje len malé množstvo zubnej pasty, a to o veľkosti zrnka ryže. Je to bezpečné, pretože v tomto veku ju zvyčajne nedokáže vypľuť, ale zväčša ju prehĺtajú.

16. mesiac života bábätka - časté hryzenie

Hryzenie nepredstavuje agresívne správanie dieťatka. V skutočnosti je známe, že batoľatá hryzú z mnohých nevinných dôvodov, ako napríklad:

 • nuda,
 • bolesť pri prerezávaní zúbkov alebo
 • obyčajná zvedavosť.

To však neznamená, že by ste mali podporovať toto správanie – najmä, ak vaše dieťa niekoho pohrýzlo na ihrisku a podobne. Dajte jasne najavo, že hryzenie nie je nikdy v poriadku. To znamená žiadne chichotanie, keď vás „uhryzne z lásky“ do vášho líca alebo si dokonca samo hravo zahryzne do prstov na nohách.

16. mesiac života bábätka - dekódovanie bolesti

Keďže malým batoľatám chýba slovná zásoba potrebná na opísanie symptómov, možno budete musieť dávať pozor na určité znaky, ktoré vám môžu poskytnúť vodítko k tomu, čo vaše dieťa cíti.

 • Bolesť hlavy – vaše batoľa si môže chytiť alebo trieť hlavu alebo sa môže správať netypicky podráždene. Ak dôjde k vážnemu poraneniu hlavy, ako je otras mozgu, môže tiež zvracať.
 • Bolesť brucha – dieťatko sa môže zohnúť a chytiť sa za brucho, alebo chodiť opatrne, aby si nenamáhalo žalúdok.
 • Bolesť v krku – bolesti hrdla je ťažké rozpoznať, ale hľadajte známky toho, že váš malý poklad má problémy s prehĺtaním – napríklad váhavosť alebo nepohodlie.
 • Bolesť v hrudi – to môže byť tiež ťažké identifikovať. Vaše dieťa si môže držať alebo trieť hrudník alebo môže plytko a rýchlo dýchať. V iných prípadoch môže byť jediným príznakom netypická podráždenosť.

Odporúčame aj: Letná dovolenka s deťmi - toto NEZABUDNITE zbaliť so sebou!

Meranie teploty vášho batoľaťa

Najrýchlejší spôsob, ako zistiť, či má vaše batoľa horúčku, je položiť mu chrbát ruky na čelo.

Ale jediný spôsob, ako získať spoľahlivé údaje, a teda určiť, či treba kontaktovať lekára – je meranie jej teploty kvalitným teplomerom.

 • Rektálne hodnoty poskytujú najpresnejšie výsledky (skúste máličko namazať hrot teplomera krémom, ktorý pre dieťatko používate), ale ak narazíte na odpor, môžete skúsiť odčítať z čela.
 • Najlepšie urobíte, ak vykonáte niekoľko meraní, pretože teplomery na čele môžu byť nekonzistentné.

Vaše batoľa a cucanie palca

Rovnako ako plyšové zvieratko alebo deka, cmúľanie palca poskytuje deťom potrebný komfort, najmä keď sú unavené alebo rozrušené – a na rozdiel od milovaných mojkáčikov majú palec vždy po ruke.

V tomto veku cmúľanie palca neovplyvní rast zúbkov a ani vývoj úst, takže je asi najlepšie nerobiť si z toho ťažkú hlavu. Aj keď určite môžete skúsiť zamestnať ručičky svojho dieťatka tým, že mu dáte hračky, ktoré ho zaujmú. Väčšina detí sa zbaví zvyku cmúľať palec až vo veku 3 rokov.

Vývoj dieťaťa mesiac po mesiaci

Zdroj úvodnej foto - redakcia KAMzaKRASOU.sk


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní