Ako obliecť bábätko v zime? Pozor, aby sa náhodou neprehrialo!

Ako obliecť bábätko v zime? Pozor, aby sa náhodou neprehrialo!
  • 13.12.2022
  • Lenka Biba Slovak

Mnohí rodičia bábätiek a malých detí riešia v týchto chladných dňoch dilemu – ako obliecť bábätko či malé dieťatko. Žiadny rodič nechce, aby jeho malému pokladu bola zima či nebodaj až príliš teplo. Ani jeden tento extrém nie je v poriadku, pretože práve to môže nakoniec vášmu bábätku najviac ublížiť.

Ako teda správne zvoliť oblečenie pre bábätko tak, aby sme ho ochránili pred zimou, ale zároveň ani neprehriali? Aby ste sa v tom lepšie zorientovali, pripravili sme si pre vás niekoľko veľmi užitočných rád, ktoré určite aj zodpovedajú mnohé vaše pomyselné otázky ohľadom správne zvoleného oblečenia pre vaše ratolesti.

Pobyt vonku je pre bábätko dôležitý

S bábätkom môžete v zimných mesiacoch chodiť von už približne dva týždne po návrate z pôrodnice. POZOR, ale iba vtedy, ak vonkajšia teplota neklesla pod -5 °C. Pri detičkách starších ako 6 mesiacov nechoďte von, ak vonkajšia teplota klesne pod -10 °C.

Detičkám chladné počasie obvykle vôbec neprekáža, skôr naopak. Časté prechádzky práve v chladnejšom počasí pozitívne vplývajú nielen na imunitný systém, ale aj na psychiku vášho dieťatka.

Odporúčame: Vianočné aktivity pre deti: TOP 13, ktoré ich zaručene zabavia!

Ako obliecť bábätko v zime?

Bábätko v zime je lepšie obliecť do niekoľkých tenších vrstiev, zvoľte teda klasické vrstvenie. Vyhnete sa tak tomu, že sa váš malý poklad bude potiť pod jednou vrstvou hrubého svetríka.

Pre najmenšie detičky je najlepšou voľbou oblečenie z prírodných materiálov, ideálne z bavlny. Základné pravidlo je, že vaše dieťatko by malo mať o jednu vrstvu oblečenia viac, ako máte vy. Oblečte mu body s dlhými rukávmi, dupačky, pančuchy na traky alebo tepláčiky. Pridajte svetrík a na to oblečte zimný overal.

Nezabudnite na teplé ponožky a čiapku na viazanie, pretože cez hlavu uniká najväčšie množstvo tepla. Ak máte doma pre vašich drobcov šál, nikdy ním neprekrývajte ústa. Vzduch, ktorý dieťa vydychuje je teplejší ako vonkajšie prostredie, preto sa automaticky zráža na látke, primŕza, čo sa môže skončiť dokonca aj omrzlinami.

Ako bábätko uložiť do kočíka a ako do nosiča?

Vhodne oblečené bábätko do zimy vložte do kočíka, v ktorom máte pripravený zimný fusak. Ak je vonku naozaj zima a nepríjemné chladné počasie, vaše dieťatko pod fusakom ešte prikryte dekou.

Pokiaľ bábätko nosíte v šatke alebo ergonomickom nosiči, najdôležitejšie je, aby malo nohy vždy v teple, ale zároveň aj dostatočne prekrvené.

Neprehliadnite: Ako často a ako sterilizovať cumlík? Užitočné tipy pre všetkých rodičov!

Ako zistiť, že sa bábätko cíti dobre?

Veľa rodičov trápi dilema, či ich dieťatku v zimnom oblečení nie je príliš teplo alebo príliš zima. Ako teda zistiť, či bábätku nie je horúco?

  • Chytiť noštek alebo rúčky dieťatka už dávno nestačí.
  • O skutočných pocitoch dieťatka najviac prezradí jeho zátylok.
  • Ak je teplý a suchý, všetko je v poriadku a bábätko sa cíti dobre.
  • Pokiaľ je zátylok bábätka studený, je mu zima.
  • Vlhký zátylok značí, že je bábätku, naopak, teplo. Vtedy dieťatko môže byť nepokojné a plačlivé. Dokonca hrozí, že sa prehreje – dieťatko vtedy ochlaďte, dajte preč deku a na chvíľku rozopnite fusak.

Odporúčame aj: Ježiško a vianočné darčeky: Kedy by ste mali deťom povedať pravdu?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní