Miesta v domácnosti, ktoré sú živnou pôdou pre baktérie, no pri upratovaní sú často prehliadané

Miesta v domácnosti, ktoré sú živnou pôdou pre baktérie, no pri upratovaní sú často prehliadané
 • 25.03.2024
 • Lenka Biba Slovak

Upratovanie domácnosti je dôležitou súčasťou každodenného života. Udržiavanie čistej a usporiadanej domácnosti pomáha vytvoriť príjemné a zdravé prostredie pre život.

Pravidelné domáce práce zahŕňajú vysávanie a vytieranie podláh, utieranie prachu, čistenie kúpeľne, umývanie riadu, pranie bielizne, ukladanie vecí na svoje miesto a ďalšie činnosti. Je dôležité nezanedbávať ani drobné úlohy, ako je pravidelné vyprázdňovanie koša alebo upratovanie neporiadku.

Upratovanie je veľmi dôležité

Upratovanie je veľmi dôležité z viacerých dôvodov, ako napríklad:

 • Po prvé, udržiava naše prostredie čisté a zdravé, čo môže prispieť k lepšiemu zdraviu a pohode ľudí žijúcich v danej oblasti.
 • Okrem toho upratovanie zabraňuje hromadeniu odpadkov a znečisteniu životného prostredia, čím chráni prírodu, rastliny a zvieratá.
 • Tiež prispieva k lepšiemu vizuálnemu dojmu okolia a zlepšuje kvalitu života ľudí, ktorí v danom prostredí žijú či pracujú.
 • Udržiavanie poriadku a čistoty tiež pomáha zvýšiť efektivitu a organizovanosť vo vnútri domácností, škôl, kancelárií a ďalších miest, kde sa pohybujeme.

Dobré upratovacie návyky môžu mať pozitívny vplyv na naše fyzické a psychické zdravie a celkovú pohodu.

Ako často upratujete vašu domácnosť?

Ak sa rozhodnete urobiť si poriadok vo svojom dome, odporúčame vám vytvoriť si plán upratovania, ktorý vám pomôže udržať si prehľad o týchto úlohách a rozložiť si ich do vhodných termínov.

 • Môžete napríklad stanoviť určité dni v týždni, kedy sa vám bude najlepšie upravovať určité časti domu.
 • Upratovanie domácnosti môže byť únavné a časovo náročné, ale je to dôležitá a nevyhnutná činnosť, ktorá nám pomáha udržať si zdravé a pohodlné prostredie pre život.
 • A nakoniec sa vám to oplatí, pretože čistý a uprataný dom vám prinesie pocit pokoja, pohody a útulnosti.

V upratovaní domácnosti platí zásada, že čím častejšie sa upratuje, tým menej práce je potrebné urobiť pri každom jednotlivom upratovaní. Odporúča sa upratovať domácnosť pravidelne minimálne 1x týždenne, pričom je dôležité pravidelne vykonávať bežné úkony ako vytretie podláh, zotretie prachu, vypranie riadu a podobne.

 • Ďalej je vhodné každý deň upratovať neporiadok, napríklad ukladať veci na svoje miesto či udržiavať poriadok na pracovných plochách.
 • Upratovanie domácnosti, ako je napríklad umývanie okien, vytieranie koberec alebo upratovanie skríň, je vhodné vykonávať pravidelne v dlhších intervaloch, napríklad raz za mesiac alebo podľa potreby.

Každá domácnosť je však iná a ideálna početnosť upratovania môže byť individuálna a závisieť od zaťaženia domácnosti a preferencií obyvateľov.

Neprehliadnite: Tínedžer a domáce práce: Ako ho „prinútiť" upratať si aspoň svoju izbu?

Ktoré miesta v domácnosti sú živnou pôdou pre baktérie?

Miesta v domácnosti s baktériami sú nebezpečné pre všetkých členov rodiny - a pri upratovaní sú často prehliadané.

Nezabudnite na správne a vhodné čistiace pomôcky, pričom nemej dôležité je použiť aj dezinfekčný čistiaci prostriedok.

Čo treba čistiť, aby ste sa zbavili špiny a baktérií?

 • Kúpeľňa - najmä držadlá sprchových kútov, umývadlá a toalety.
 • Kuchyňa - kuchynské utierky, hubky, rukoväte nožov a riadiacich prvkov - upratanie kuchyne a čistá kuchyňa je preto veľmi dôležitá.
 • Kancelária - klávesnice, myši, telefóny a pracovné plochy.
 • Spálňa - pravidelne meňte posteľné prádlo, perte periny a čističe matrace.
 • Obývacia izba - diaľkové ovládače, poličky a sedacie nábytok.
 • Vstupná chodba - kľučky a madlá.

Je dôležité pravidelne čistiť tieto miesta a zabraňovať tak šíreniu baktérií a ochorení.

Prehliadané miesta pri upratovaní

Niektoré z miest, ktoré sú často prehliadané pri upratovaní domácnosti sú:

 • Zadné časti skríň a zásuviek
 • Vrch a spodok regálov
 • Priestor pod posteľou
 • Zadné strany a horné časti nábytku
 • Záclony a závesy
 • Osvetlenie a lampy
 • Okná a parapety
 • Kútiky okolo radiátorov
 • Ventilácie a vzduchové filtre
 • Vnútorné strany dverí a rámov obrazov a zrkadiel

Je dôležité venovať pozornosť týmto miestam, aby sa zabránilo hromadeniu prachu a špiny.

Tip pre vás: Ako zariadiť detskú izbu? Najväčšie výhody nábytku na mieru

1. Umývate aj vypínače svetla?

Pri upratovaní je dôležité umývať aj vypínače svetla, pretože sú jedným z najčastejšie dotýkaných povrchov v domácnosti. Keďže sa na nich usadzujú baktérie a iné nečistoty z rúk, pravidelné umývanie vypínačov pomáha eliminovať riziko šírenia plesní, vírusov a baktérií. Okrem hygienických dôvodov pomáha udržiavať vypínače vo svojom optimálnom stave a predlžuje ich životnosť.

2. Vchodová kľučka

Pri upratovaní je dôležité umývať aj vchodové kľučky, pretože sú jedným z najčastejšie používaných predmetov v dome či byte. Na vchodové kľučky sa denne dotýkajú rôzne osoby s rôznymi baktériami a vírusmi, takže ich pravidelné umývanie je dôležité pre udržanie hygieny a minimalizovanie rizika nákazy chorobami. Čisté vchodové kľučky zároveň prispievajú k celkovému dojmu čistoty v interiéri.

3. Vypínače, rukoväte

Pri upratovaní je dôležité umývať aj vypínače a rukoväte, pretože sú to často miesta v domácnosti, ktoré môžu byť znečistené baktériami a vírusmi. Vypínače a rukoväte sa často prenášajú rukami a môžu byť zdrojom prenosu chorôb a infekcií. Preto je dôležité ich pravidelne čistiť a dezinfikovať, aby sa zabezpečila čistota a hygiena v domácnosti. Takto sa minimalizuje riziko infekcií a zlepšuje sa celková kvalita životného prostredia v domácnosti.

4. Diaľkové ovládanie

Je dôležité umývať aj diaľkové ovládače pri upratovaní, pretože sú často jedným z najviac používaných predmetov v domácnosti a na nich sa zhromažďujú baktérie a iné nečistoty z rúk. Dôkladné umytie diaľkových ovládačov môže pomôcť predchádzať šíreniu chorôb a udržiavať domácnosť čistú a hygienickú.

Prečítajte si aj: Syndróm vyhorenia u detí: 6 spôsobov, ako rodičia nevedomky dovedú svoje deti k vyhoreniu

5. Mobilné telefóny

Pri upratovaní je dôležité umývať aj mobilné telefóny z dôvodu, že na ich povrchu sa zbierajú baktérie, vírusy a iné mikroorganizmy z prostredia, s ktorými prichádzame do kontaktu každý deň.

Tieto mikroorganizmy môžu následne prenášať naše mobilné telefóny a stať sa zdrojom nákazy pre nás samých alebo pre ďalších ľudí, s ktorými prichádzame do kontaktu.

Preto je dôležité pravidelne čistiť a dezinfikovať aj naše mobilné telefóny, aby sme minimalizovali riziko prenosu chorôb a udržali ich čisté a hygienické.

6. Umývačka riadu

Pri upratovaní je dôležité umývať aj umývačku riadu, pretože má tendenciu zhromažďovať mastnotu, potravinové zvyšky a plesne v rôznych častiach, ako sú filtre a tesnenia.

Nečistá umývačka riadu môže spôsobiť zápach, nečistoty alebo dokonca zhoršiť účinnosť čistenia riadu v nej.

Pravidelné čistenie umývačky riadu ju pomáha udržiavať v dobrej kondícii a zabezpečuje, že váš riad bude čistý a bezpečný na ďalšie použitie.


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní