Ako znížiť horúčku u detí aj bez potrebných liekov, ktorých je aktuálne nedostatok?

Ako znížiť horúčku u detí aj bez potrebných liekov, ktorých je aktuálne nedostatok?
 • 27.12.2022
 • Lenka Biba Slovak

Všetci rodičia, predovšetkým malých detí, sa veľmi trápia, ak ich malé poklady trápi akákoľvek choroba. Častokrát nevieme všetkým ochoreniam zabrániť tak, ako by sme si želali, nakoľko deti sa spoločne stretávajú v škôlke či v škole, pri voľnočasových aktivitách alebo jednoducho môžu „chytiť" bacil aj od nás dospelých.

Keď sú detičky choré, zvyčajne siahame aj po voľnopredajných liekoch pre deti, ktoré im pomáhajú bojovať s chorobou a znižovať horúčku ako sprievodný jav konkrétneho ochorenia.

Čo však ale robiť, ak tieto lieky nemáme poruke? Najmä v posledných dňoch sme pod vplyvom chrípky a iných respiračných ochorení svedkami toho, že lieky na zrážanie horúčky a pomoc pri bolesti, kašli či nádche jednoducho v lekárňach nie sú dostupné.

Ich výpadok spôsobuje, že sme nútení siahnuť aj po takzvaných babských overených radách, ako zatočiť napríklad aj s horúčkou, aby sa detičkám uľavilo.

Zima a detské ochorenia

Zima je u nás už v plnom prúde a za posledný mesiac bolo zatvorených veľké množstvo škôl a škôlok práve kvôli chrípkovej epidémií. A práve v týchto dňoch nastal problém, pretože lieky proti horúčke a bolesti pre našich najmenších sú v niektorých mestách ešte stále nedostatkovým tovarom.

Ako si poradiť v týchto situáciách, aby sme vedeli účinne bojovať proti jednotlivým prejavom ochorení u detí?

Odporúčame: Ako obliecť bábätko v zime? Pozor, aby sa náhodou neprehrialo!

Čo spôsobuje nedostatok liekov aj proti horúčke?

Veľký vplyv na túto skutočnosť má aj ešte stále pretrvávajúca chrípková epidémia, ako aj zvýšený výskyt ostatných respiračných ochorení.

S tým súvisí aj neželaná panika veľkej skupiny ľudí, ktorá vo veľkom skupuje rôzne voľnopredajné lieky, ako sa hovorí – pre každý prípad. A to aj vtedy, pokiaľ žiadny z členov ich rodiny nie je chorý.

Ako znížiť horúčku - bez voľnopredajných liekov určených pre deti?

Pokiaľ sa ako rodičia ocitnete v situácii, kedy má vaše dieťa horúčku a nemáte doma lieky na jej zrazenie, vyskúšajte triky, ktoré odporúčajú zdravotníci a lekárnici:

 • deťom od 9 kilogramov môžete podať tabletky s obsahom 125 mg paracetamolu.
 • deťom s hmotnosťou nad 20 kilogramov môžete podať polovicu tabletky s obsahom paracetamolu pre dospelých, tabletky pre deti s obsahom 125 mg paracetamolu, tabletky s ibuprofenom v dávke 200 mg alebo horúci nápoj s obsahom paracetamolu pre juniorov.
 • malým detičkám do 9 kilogramov je možné podávať individuálne pripravované čapíky alebo tabletky s obsahom paracetamolu alebo ibuprofenu.

Neprehliadnite: RSV vírus: Čo to je a prečo ohrozuje najmä deti?

Ako znížiť horúčku u detí s pomocou babských rád?

ZÁBALY

 • Do vody s teplotou približne 25 – 30 °C namočte osušku a na 10 minút do nej zabaľte dieťa tak, aby malo zakrytý hrudník a bruško. Ruky a nohy nechajte dieťatku voľné. Pri takomto zábale už ďalšia vrchná vrstva nie je potrebná.
 • Po zábale prezlečte dieťatko do suchého oblečenia, uložte ho do postieľky a prikryte tenšou perinkou. Váš malý poklad pravidelne kontrolujte.
 • Ak horúčka neklesá, opakujte tento postup maximálne 3x každé 2 hodiny. Zábal dieťaťu nerobte, pokiaľ má studené nohy a ruky.

OBKLAD Z TVAROHU

 • Tvaroh zabaľte do látkovej vreckovky, tú priložte dieťaťu na čelo a nechajte pôsobiť zhruba 20 minút.
 • Tvarohový obklad môžete aplikovať aj na chodidlá – tie následne obujte do suchých ponožiek a nechajte pôsobiť.

PITNÝ REŽIM

 • Najdôležitejší zo všetkého je pravidelný a dôsledný pitný režim, aby sa z tela vyplavili všetky toxíny.
 • Ideálne je, ak deťom pripravíte bylinkové čaje, niekedy možno pridať aj med či citrón.

Odporúčame aj: Teplota v domácnosti: Na koľko treba kúriť, ak máte doma bábätko?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní