Teplota v domácnosti: Na koľko treba kúriť, ak máte doma bábätko?

Teplota v domácnosti: Na koľko treba kúriť, ak máte doma bábätko?
 • 22.12.2022
 • Lenka Biba Slovak

Keď máme doma malé bábätko, je veľmi dôležité sledovať niekoľko faktorov, aby sme mali čisté a zdravé prostredie. Správne vetranie počas mrazivých zimných dní a nocí, ideálna teplota v interiéri a aj vlhkosť vzduchu – na čo všetko treba myslieť, keď si domov prinesiete bábätko v období zimy?

Keď už prichádzajú chladnejšie dni, častokrát majú mnohí rodičia obavu, aby nebolo v miestnosti, kde bábätko spí, príliš zima. Vtedy zväčša izbu prekurujú, čo však ale nie je správne riešenie.

V príliš horúcej miestnosti sa totiž bábätkám (a ani nám dospelým) nespí dobre, pričom to ani nie je zdravé.

Aká je ideálna teplota počas spánku?

Aj keď malé bábätká ešte nemajú vyvinutú termoreguláciu, neznamená to, že potrebujú byť vo veľmi teplom prostredí. Bábätká by určite nemali spinkať v prekúrenej miestnosti a ani nepotrebujú byť príliš naobliekané a prikryté paplónom, nebodaj ešte aj s dekou.

Rodičia by sa rovnako mali vyvarovať aj ďalšej chybe – nikdy nedávajte postieľku s bábätkom k radiátoru v snahe udržať ho pri zdroji tepla. Môže to viesť k prehriatiu bábätka, ktoré je jedným z rizikových faktorov syndrómu náhleho úmrtia dojčiat.

Ideálne je, ak sa teplota v miestnosti, kde bábätko spí, pohybuje medzi 18 °C až 22 °C.

Odporúčame: Ako obliecť bábätko v zime? Pozor, aby sa náhodou neprehrialo!

Ako vieme, že je bábätku zima?

Bábätká sú veľmi šikovné, pretože telesnú teplotu si dokážu samé regulovať, a to cez hlavičku. Až 85 % všetkých tepelných strát prostredníctvom termoregulácie bábätka prechádza totiž cez tvár a hlavičku. Dôležité preto je, aby bábätká zaspávali na chrbátiku a aby mali odkrytú tvár aj hlavičku. Toto nie je dobré tlmiť napríklad čiapkou, nakoľko by to mohlo viesť k zbytočnej tepelnej námahe.

Viete o tom, že skúšať, či má bábätko studené ruky a nohy v skutočnosti nie je dobrým spôsobom na to, ako merať detičkám teplotu? Prsty na ručičkách a nožičkách môžu byť často chladné aj vtedy, keď je teplota detského telíčka doslova ideálna.

Dobrým spôsobom, ako skontrolovať teplotu dieťaťa, je napríklad:

 • položiť ruku na jeho hruď, ktorá by mala byť teplá na dotyk,
 • môžete to zistiť rovnakým spôsobom aj skontrolovaním bruška alebo chrbátika.

Má sa meniť teplota v izbe s pribúdajúcim vekom bábätka?

Aby bol spánok bábätka naozaj kvalitný, počas noci by mala dieťatku klesnúť telesná teplota. Tá sa však vekom mení. V tomto prípade je základným pravidlom to, aby ste teplotu v miestnosti, kde bábätko spinká, udržiavali medzi 16 – 22 stupňov. Spánok tak pre váš malý poklad bude pohodlný a bezpečný.

Nielen štúdie, ale aj pozorovania rodičov ukazujú, že bábätká spia najpokojnejšie pri teplote v rozpätí od 18,3 do 21,1 stupňov. Pre staršie detičky by to však už mohlo byť trošku málo, nakoľko pre svoj relaxačný spánok potrebujú o niečo teplejšie prostredie.

Užitočný tip je, že ak máte v miestnostiach, kde spíte, príliš teplo a nemáte možnosť z kúrenia ubrať, nechajte detičky spinkať iba v tričku s krátkymi rukávmi a plienke.

Neprehliadnite: Trakčný test bábätka: Ako súvisí s jeho psychomotorickým vývinom?

Nezabudnite na vetranie

Vetrať miestnosť, v ktorej spíte, treba vždy. A to aj vtedy, keď máte doma maličké bábätko. Vydýchaný vzduch v miestnosti by ste mali práve vetraním vymeniť až niekoľkokrát denne, a to minimálne ráno po prebudení a večer pred spaním.

Odporúča sa nárazové vetranie, ktoré by v zime malo trvať približne iba 5 minút. Dobre vyvetrajte aj po odchode návštevy a je dobré to často opakovať napríklad aj pri chorobe niektorého z členov vašej rodiny.

5 rád pre kvalitný spánok

Ak chcete nielen sebe, ale aj svojim detičkám zabezpečiť kvalitný spánok, skúste sa zamerať na tieto tipy:

 • spite v tmavej miestnosti – tma totiž aktivuje uvoľňovanie melatonínu, čo je „hormón spánku“ v tele, zatiaľ čo svetlo ho potláča.
 • majte v miestnosti ticho – izba, v ktorej bábätko spinká, by mala byť mimo rušných častí vášho domu alebo bytu. Jednoducho iba počkajte, kým sa dieťa utíši a zaspinká, a potom pokojne robte zvyčajný hluk.
 • miestnosť neprekurujte – aby aj vaše bábätko mohlo pokojne zaspinkať, musí mu klesnúť telesná teplota, a preto dieťa na noc veľmi neobliekajte. Tiež by sa však ale nemalo triasť od zimy. Ideálne je držať teplotu miestnosti medzi 18 až 22 stupňov.
 • voľte vhodné oblečenie – ideálne je voliť nočné oblečenie z prírodných materiálov, odporúča sa bavlna.
 • prikryte bábätko ľahkou posteľnou bielizňou – postieľka vášho dieťatka by mala mať pevný matrac s priliehavou plachtou a ľahkú posteľnú bielizeň bez vankúša. Niektorí rodičia dávajú deťom do postieľok vankúše, no nie je to správne. Bábätká ich totiž vôbec nepotrebujú.

Odporúčame aj: Syndróm náhleho úmrtia novorodencov: Čo ho spôsobuje a ako mu predchádzať?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní