Braxton Hicksove kontrakcie – čo by o nich mala žena vedieť?

Braxton Hicksove kontrakcie – čo by o nich mala žena vedieť?

  • Zdieľaj:
 • 0

Tehotenstvo je nepochybne krásnym obdobím v živote ženy, no zároveň treba podotknúť to, že ide aj o obdobie, kedy sa ženy o svoje nenarodené deti veľmi obávajú. Obdobie očakávania totiž sprevádza mnoho symptómov, strastí a bolestí, ktoré budúcu mamičku vedia poriadne potrápiť ako fyzicky, tak aj psychicky.

Zatiaľ, čo v prvom trimestri sa ženy obávajú o to, či sa dieťatko vôbec uchytí a nečaká ich nepríjemná strata plodu, v ďalších dvoch trimestroch sa obáv nakopí oveľa viac. Jednou z nich môžu byť aj Braxton Hicksove kontrakcie, ktoré sa často môžu zamieňať s predčasným pôrodom. Kedy ide o skutočný pôrod a kedy len o planý poplach?

Maternica hlási nácvik

Braxton Hicksove kontrakcie sa u nás nazývajú aj poslíčkovia a v skutočnosti ani zďaleka nejde o skutočný pôrod, ale o akúsi prípravu maternice. Tá pri týchto kontrakciách tvrdne a mäkne, čo sa môže prejaviť ako slabšia kontrakcia. Poslíčkovia potrápia najmä tehotné ženy od 20. týždňa tehotenstva, no v niektorých ojedinelých prípadoch to môže byť aj skôr. Väčšinou ich pravidelne pociťujú aj ženy v treťom trimestri tehotenstva. Práve vtedy je veľmi dôležité naučiť sa nepanikáriť a rozlíšiť, či ide len o poslíčkov alebo naozajstný predčasný pôrod, kedy je už potrebné navštíviť pôrodnicu.

Odporúčame: Pripravujete sa na pôrod? Nezabudnite na masáž hrádze

pôrodné bolesti

Zdroj: Shutterstock®

Poslíčkovia verzus pôrod

Poďme sa teda pozrieť na základné rozdiely medzi Braxton Hicksovými kontrakciami a skutočným predčasným pôrodom alebo pôrodom ako takým. Znakov je hneď niekoľko a v konečnom dôsledku budete ako budúca mamička naozaj schopná tieto dva druhy kontrakcií rozlíšiť.

 • Nepravidelnosť – asi najväčším rozdielom medzi poslíčkami a pôrodnými kontrakciami je ich nepravidelnosť, resp. pravidelnosť. Braxton Hicksove kontrakcie sa vyznačujú nepravidelnosťou a sporadickosťou, zatiaľ čo ozajstné kontrakcie vedúce k pôrodu sa vyznačujú pravidelnosťou – teda prichádzajú pravidelne po určitej dobe.
 • Intenzita – Braxton Hicksove kontrakcie nie sú ani zďaleka také silné a intenzívne ako tie skutočné kontrakcie. Sú skôr strednej intenzity a dajú sa opísať ako nepríjemné, nie ako bolestivé. Ak sa však kontrakcie časom zosilňujú, môže ísť o skutočný pôrod. Poslíčkovia sa nezvyknú zosilňovať.
 • Frekvencia a dĺžka – poslíčkovia prichádzajú niekedy aj mnohokrát za deň, no väčšinou ich zo stola zmietne napríklad obyčajná zmena polohy alebo chvíľka oddychu. Trvanie poslíčkov sa líši od pol minútky do dvoch minút. V prípade, že kontrakcie máte každých desať minút po dlhší čas, choďte do pôrodnice, možno ste práve začali rodiť.
 • Sprievodné znaky – ak pociťujete len slabé sťahy maternice, ktoré ľahko zaženie oddych alebo pohár vody, potom ide o poslíčkov. Ak sa však ku kontrakciám pridáva napríklad výtok, odtok plodovej vody alebo silné bolesti panvy, podbruška či chrbtice, nechajte sa skontrolovať lekármi.
 • Pokročilosť tehotenstva – je potrebné zvážiť aj týždeň tehotenstva, v ktorom sa nachádzate. V prípade, že ste už týždeň, dva pred termínom pôrodu, je možné, že ide skôr o skutočný pôrod nie o planý poplach. Poslíčkovia sa vyskytujú skôr v skorších týždňoch posledného trimestra ako úplne ku koncu.

Odporúčame: ​Nepríjemný zápach z úst bábätka – čo všetko môže byť jeho príčinou?

tehotenské bolesti

Zdroj: Shutterstock®

Dajte na svoj inštinkt

Hovorí sa, že budúca mamička vie úplne najlepšie, kedy môže ešte zostať v pohodlí domova a kedy je čas premiestniť sa do nemocnice. Je to pravda, takže dajte na svoj inštinkt. Ak cítite, že niečo nie je v poriadku, konzultujte to so svojím lekárom alebo navštívte svoju pôrodnicu. Pamätajte, že vždy je lepšie byť si istá, ako potom ľutovať, že ste sa za odborníkmi nevybrali skôr.

Zaujme ťa: Ako vyvolať pôrod? Ako na to prirodzene a bezpečne, poradí dula Lucia


  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní