Kedy začať učiť dieťa na nočník? Toto je pravý čas na odplienkovanie

Kedy začať učiť dieťa na nočník? Toto je pravý čas na odplienkovanie
 • 05.04.2022
 • Lenka Biba Slovak

Názory na to, kedy začať učiť dieťa na nočník, sú rôzne. Najdôležitejšie zo všetkého je počkať, kým váš malý poklad dokáže sám a poriadne sedieť. Ak by sme sa uponáhľali, našim ratolestiam by sme mohli spôsobiť ochorenia chrbtice. Navyše, dieťa v prvom roku jeho života ešte nie je schopné správne pochopiť, čo od neho sedením na nočníku chceme. Preto sa nikam neponáhľajte, učenie na nočník nesmie u dieťaťa spôsobovať stres.

Kedy začať s odplienkovaním?

Vyprázdňovanie u detí prebieha úplne automaticky približne do pätnásteho mesiaca ich veku a túto činnosť dovtedy nedokážu samé ovplyvniť alebo regulovať. Ideálny čas na začiatok odplienkovania je preto po pätnástom mesiaci ich veku. Ak vám toto obdobie vychádza na letné mesiace, máte sčasti vyhraté. Počas teplejších dní, či už na jar alebo v lete, je nácvik učenia na nočník jednoduchší. Deti môžu doma chodiť len tak – bez plienky alebo iba v nohavičkách. V období okolo dvadsiateho mesiaca veku je dieťa plne pripravené a schopné ovládať svoj močový mechúr. 

Pozri aj: 9 úradných povinností počas tehotenstva. Na čo všetko treba myslieť?

učenie na nočník

Zdroj: Shutterstock®

Ako začať s odplienkovaním?

Nezabudnite ale na to, že odplienkovanie nejaký čas trvá. Pre vaše dieťa to bude veľká zmena, ktorú nakoniec musí zvládnuť úplne samo. Preto by ste mali byť pripravení a toto obdobie si vopred naplánovať. Je vhodné, ak:

 • vytrváte v každodennom tréningu,
 • nenecháte sa odradiť prvotnými neúspechmi,
 • obrníte sa trpezlivosťou,
 • nebudete na dieťa kričať a inak ho stresovať,
 • budete mu oporou a povzbudzovať ho,
 • pochválite dieťa za každý jeho úspech, vytvoríte mu tak ideálne prostredie na túto zmenu v jeho živote.

Je veľmi dôležité, aby si dieťa začalo uvedomovať, kedy „to“ naňho prichádza. V tomto momente sa musí naučiť odhadnúť tú správnu dobu, kedy sa vypýtať na nočník. Aj keď to bude trvať niekoľko týždňov či mesiacov, nakoniec to zvládne každé dieťatko.

Ako vieme, že už je dieťa pripravené na nočník?

Pred začiatkom tréningu by si mali rodičia na svojom dieťatku všímať signály, ktoré by mohli pomôcť samotnému odplienkovaniu. Dieťa je pripravené, ak vydrží mať suchú plienku aspoň dve hodiny počas dňa, svojimi prejavmi vyjadruje, že „to“ naňho ide, na nočníku sedí rovno a udrží rovnováhu, cíti sa nekomfortne v špinavej alebo plnej plienke, javí záujem o nočník. Vo väčšine prípadov deti začnú veľmi skoro pri tréningu spolupracovať s rodičmi, napríklad pri vyzliekaní, dodržiavaní vašich pokynov alebo pri upratovaní obsahu nočníka. Postupne sa čoraz viac stávajú samostatnejšie a každý úspech im robí radosť.

Nezabúdajte na to, že nočník musí byť pre dieťa ľahko dostupný a na bezpečnom mieste. Ak bývate v dome alebo byte s viacerými poschodiami, umiestnite nočník na každé poschodie alebo do každej kúpeľne. Stabilné miesto je pre dieťa ideálnou voľbou. Proces odúčania trvá spravidla 3 – 6 mesiacov.

Odporúčame: Zdraviu škodlivé plesne na stenách – ako sa ich účinne zbaviť?

učenie na nočník

Zdroj: Shutterstock®

Tipy pre rodičov ako začat s nočníkom

Keďže si tento proces vyžaduje svoj čas, na toto obdobie vám prinášame niekoľko tipov. Nikdy ale nezabudnite na to, že každé dieťa je individuálne, má svoj čas, a preto ho neporovnávajte s rovesníkmi a neriaďte sa pomyselnými tabuľkami.

 • Vytvorte si režim – s nácvikom je vhodné začať, ak nemáte príliš veľa aktivít. Dieťatko bude totiž potrebovať všetku vašu pozornosť, váš pokoj a čas. Na odplienkovanie sa zo začiatku sústreďte iba počas dňa a na noc dávajte ešte plienku. Úspech sa skladá z malých krôčikov.
 • Domáce prostredie – prvé dni vášho tréningu je najideálnejšie, ak budete doma a vyhnete sa dovolenkám alebo dlhým návštevám. Pocit istoty domáceho prostredia je pre dieťa veľmi dôležitý, tak mu ho doprajte.
 • Vaša pozornosť – deti milujú, ak sú stredobodom vašej pozornosti. Doprajte mu ju aj vtedy, keď dieťa sedí na nočníku. Rozprávajte sa s ním, spievajte mu, čítajte rozprávku, zabavte ho hrami. Dieťa tak zrazu bude vnímať jeho tréning nie ako povinnosť, ale ako zábavu.
 • Nerozčuľujte sa nad „nehodami“ – ak sa vášmu drobčekovi stane nehoda, zostaňte pokojní. Zo začiatku to bude vyžadovať veľkú dávku trpezlivosti, ale je dôležité, aby ste svoj stres neprenášali na dieťa. Zachovajte preto pokojnú myseľ a s úsmevom na tvári všetko poupratujte.
 • Ako mamina a tatino – niektorí rodičia uprednostňujú pred nočníkom klasický záchod s detským sedadlom. Ak vaše dieťatko po vás rado všetko opakuje, môžete takto prekvapivo dosiahnuť želaný úspech oveľa rýchlejšie.
 • Odmena je dôležitá – každý úspech vášho drobčeka si zaslúži pochvalu. Skúste si vytvoriť motivačný program, ktorý bude pre dieťa inšpiráciou, ako zvládnuť všetky tréningové prekážky s úspechom.
 • Pravidlá nielen pre deti, ale aj pre rodičov – neponáhľajte sa, chváľte a vytrvajte! A váš tréning bude mať tak čoskoro šťastný koniec.

Je iba na vás, aký tréningový plán si zvolíte. Skúšajte, trénujte, vytrvajte a víťazstvo nad plienkami sa dostaví. Držíme vám palce.

Bude vás zaujímať: TOP nápady do domácnosti – objav šikovné a praktické riešenia


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní